Cukor a my

06.03.2020 14:46

Žiaci záujmového útvaru Mladí vedci vytvorili v rámci rozvoja prírodovednej gramotnosti v našej škole zaujímavé nástenky na tému Cukor. Spracovali dve nástenky, z ktorých jedna poukazuje na množstvo cukru vo vybraných nápojoch, s ktorými žiaci v dnešnej dobe prichádzajú dennodenne do kontaktu a druhá žiakom odhaľuje, čo sú to cukry, aké druhy jednoduchých a zložených cukrov poznáme z bežného života, prečo sa niekedy biely cukor označuje ako biely a niekoľko zaujímavých faktov o cukre a jeho každodennej spotrebe.

Následne sa Mladí vedci spojili so Žiackym parlamentom, aby otestovali odhad našich žiakov. Do vreciek žiaci vopred navážili vypočítané množstvo cukru vo vybraných nápojoch a úloha bola jednoduchá - prvý stupeň musel zoradiť vrecká od najväčšej hmotnosti po najmenšiu, druhý stupeň mal za úlohu odhadnúť konkrétne hmotnosti cukru v jednotlivých nápojoch.

Keď členovia parlamentu vyhodnotili výsledky, zistili sme, ktorí žiaci majú najlepšie schopnosti v odhade hmotnosti, boli to:

1. miesto - Marieta Balážová, Andrea Pekarovičová

2. miesto - Tomáš Hallo

3. miesto - Katarína Ješková, Dominika Folttinyová, Emma Brandisová.

Veľmi milo nás potešilo, že žiaci prejavili o takúto netradičnú aktivitu záujem a pri nástenkách sa zdržiavali nielen počas vypĺňania úlohy, ale aj počas prestávok a neustále diskutovali o možných hmotnostiach cukru vo vreckách. Zároveň ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa tejto netradičnej aktivity zúčastnili.

Veríme, že nástenky prinesú nielen zábavu, ale aj množstvo nových informácií, ktoré žiaci dokážu vo svojom živote zužitkovať a prispejú k zdravšiemu životnému štýlu v našej škole.

Mgr. Macášek, Mgr. Kuzmová

Olympiáda z dejepisu

02.03.2020 11:00

Dňa 14. februára sa naši žiaci Timea Reginová a Alex Gubala zúčastnili Dejepisnej olympiády, za reprezentáciu im ďakujeme.

Mgr. Lucia Kuzmová

Šaliansky Maťko