• V divadle online

18.12.2020 14:28

Predvianočné obdobie poznačené pandémiou covidu-19 sme sa rozhodli našim žiakom ozvláštniť a spríjemniť online divadelným predstavením v anglickom jazyku.  Žiaci  4. a 5. ročníka sa môžu pobaviť na predstavení Egg on the trip a pre starších žiakov 6. – 9. ročníka sme vybrali hru American dream. Obe pripravilo a sprostredkovalo Divadelné centrum v Martine, s ktorým dlhodobo spolupracujeme a ich divadelné predstavenia nás vždy dokázali zabaviť, ale aj niečo nové naučiť.

Mgr. Natália Brešťanská

Záložka do knihy spája školy 2020

14.12.2020 10:07
        S jeseňou sa žiakom ZŠ Leopoldov spája tradičné púšťanie šarkanov, tvorenie panáčikov z gaštanov, ale i výroba záložiek do kníh. Čudné? Vôbec nie! Naši žiaci sa predsa každoročne zapájajú do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy. V tomto  školskom roku organizátori projektu Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2020 už 11. ročník česko-slovenkého projektu. Tento rok sa našou partnerskou školou stala ZŠ s MŠ Rosina.
        Naši žiaci, malí umelci, vyrobili pre kamarátov zo ZŠ s MŠ Rosina krásne záložky a spolu s milým listom ich poslali poštou. Potom už len netrpezlivo čakali na balíček od malých Rosinčanov. A dočkali sa!
        Záložky, ktoré sme dostali, nám urobili radosť. Určite si ich vložíme do našich rozčítaných kníh. Prezrite si niektoré zo záložiek leopoldovských i rosinských žiakov v našej galérii.
        Mgr. Gabriela Zacharová
      • Detský čin roka

14.12.2020 09:57
        I v tomto školskom roku mali viacerí žiaci II. stupňa našej školy možnosť  byť členmi detskej poroty v projekte Detský čin roka, ktorý prebieha pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
        Počas hodín slovenského jazyka a literatúry žiaci so záujmom i obdivom čítali príbehy o dobrých skutkoch, ktoré vykonali ich rovesníci, dávali hlasy skutkom, ktoré považovali za najcennejšie, a tak rozhodnú o tom, ktoré skutky budú vyhlásené za Detské činy roka 2020.
        Veríme, že naša účasť v projekte bude motivovať našich žiakov ku konaniu dobrých skutkov a bude im tak pomáhať zorientovať sa v hodnotách, dá im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé, ako pomôcť ľuďom i prírode, pretože každý dobrý skutok je veľký čin, ktorým i deti môžu meniť svet k lepšiemu.
        Mgr. G. Zacharová, koordinátorka projektu
        Detský čin roka 2020 | detskycin.sk

Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a pokoj

29.10.2020 10:37

Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána vyslovil pápež František svoju podporu detskej modlitbovej iniciatíve týmito slovami: „Povzbudzujem tento krásny verejný prejav so zapojením detí z celého sveta, ktoré sa budú modliť zvlášť za kritické situácie zapríčinené pandémiou.“

Do tejto ušľachtilej akcie sa zapojili aj mnohí žiaci našej školy.

„Nesmieme zabúdať, že hlavná pomoc nám prichádza od Boha,“ píše deťom zapojeným v akcii kardinál Mauro Piacenza, prezident medzinárodnej nadácie ACN (Aid to the Church in Need - Pomoc trpiacej Cirkvi).

Kampaň „Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a pokoj“ je v súčasnosti rozšírená do 80 krajín. Ako uvádzajú organizátori, vznikla v roku 2005 vo venezuelskom Caracase a odvoláva sa na slová sv. Pia z Pietrelčiny o sile modlitby„Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení“.

Nadácia ACN podporuje túto modlitbovú iniciatívu od roku 2008, posledné dva roky to robí na celosvetovej úrovni a pripravuje aj pomôcky k modlitbe posvätného ruženca pre farnosti.
        (podľa www.vaticannews.va)

Žime zdravo

22.10.2020 13:47

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorá prispieva k  dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto je   každoročne 16. október venovaný  Svetovému dňu zdravej výživy.

Na prvom stupni sme si tento dôležitý deň pripomenuli zaujímavými  aktivitami. Naši prváčikovia sa  naučili, ktoré potraviny sú  zdravé a nezdravé,  pripomenuli si, že k zdravému životnému štýlu patrí aj  pravidelný pohyb. Druháci si  aj za pomoci svojich rodičov pripravili zdravé maškrty, ktoré si priniesli do  školy, kde si ich dochutili rôznymi semienkami. Okrem toho si zdôraznili  význam dodržiavania hygienických zásad práve v tomto náročnom období. Žiaci tretieho ročníka pripravovali zdravý jedálniček a vyrábali potravinovú pyramídu. Štvrtáci vyrobili knižku zdravých receptov a naučili sa,  ako  poskytnúť  základnú prvú pomoc.

Deti pracovali usilovne a aktivity hodnotili veľmi pozitívne. Veríme, že tento deň prispel k tomu, aby si uvedomili,  že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný.

Mgr. Renáta Ščasná