V týždni od 19. do 23. februára prebiehal v našej škole Týždeň finančnej gramotnosti. Našou prioritou je, aby i naši žiaci boli schopní v neustále sa meniacom svete reagovať na nové výzvy. Preto sme tento týždeň poňali v širšom slova zmysle a na problematiku finančnej gramotnosti sme sa pozreli z viacerých uhlov (a teda i pohľadu viacerých vyučovacích predmetov).
V. ročník
Piataci na angličtine spoznávali cudzie meny, v tímoch na internete vyhľadávali informácie o vybranej mene a krajinách, osobnosti vyobrazené na bankovkách, ale aj aký je výmenný kurz. Na záver danú bankovku museli nakresliť.
Na informatike a matematike prebiehal projekt O peniazoch, žiaci sa oboznámili so stránkou zlatka.in a pracovali na vybraných úlohách. Pozreli sa na históriu peňazí, oboznámili sa s rozpočtom rodiny, výdavkami v rodine a vytvárali zaujímavé projekty.
Na hodine slovenčiny sa naučili význam pojmu finančná rezerva, ľahšie pochopenie finančnej rezervy im umožnilo aj motivačné video z Príbehov 5peniažka, následne sa naučili tvoriť a využiť finančnú rezervu.
VI. ročník
Šiestaci na angličtine riešili problematiku platenia vo svete, vyhľadávali informácie a zaujímavosti o rôznych menách sveta, osobnosti vyobrazené na jednotlivých bankovkách a rozšírili si svoju slovnú zásobu o anglické preklady z oblasti financií.
Na matematike žiaci vytvárali projekt zameraný na vyhľadávanie akciových cien, porovnávali nákupy so zľavou a bez zľavy a pozreli sa na vrátenie správnej sumy po zaplatení nákupu.
VII. ročník
Matematika v siedmom ročníku riešila bezpečný nákup, diskutovalo sa o bezpečnom nákupe a dané vedomosti sa overili v pripravenom teste. Na informatike sa siedmaci zamerali na on-line nakupovanie, naučili sa vypĺňať fakturačnú a doručovaciu adresu a pripomenuli si zásady bezpečného on-line nakupovania a používania platobnej karty.
Na slovenčine siedmaci zdokonaľovali čítanie s porozumením zamerané na kreditné a platobné karty. Osviežili si pravopis cudzích slov z oblasti financií a neznáme termíny vyhľadávali v slovníku cudzích slov. Na nemčine sa naučili používať slová a frázy z oblasti Obchod a kúpa obľúbenej veci. Na angličtine zisťovali, čo treba na to, aby sme sa stali dobrým podnikateľom.
Na biológií siedmaci rozdelení v skupinách vyhľadávali ceny výrobkov v rozdielnych obchodných reťazcoch a posudzovali kvalitu niektorých potravín na zdravie človeka.
VIII. ročník
Ôsmaci sa na slovenčine zamerali na sporenie a šetrenie – zamerali sa nielen na významy týchto slov, ale i na konkrétne príklady sporenia a šetrenia. Cez významy týchto slov dospeli k poznaniu, že správnym šetrením rôznych zdrojov si môžete nasporiť na to, po čom už dlho túžime. Na cvičeniach zo slovenčiny pracovali s textami zameranými na pojmy exekúcia, dlh či pôžička. Tieto termíny si nielen vysvetlili, ale aj spoznali sankcie hroziace ľuďom pri neplnení si svojich záväzkov voči finančným či iným subjektom.
Na angličtine ôsmaci odhalili vlastnosti dobrého podnikateľa a otestovali sa či majú podnikateľského ducha.
Na matematike sa ťažisko ich práce presunulo na problematiku financií cez riešenie rovníc.
IX. ročník
Na matematike sa deviataci zaoberali pojmami dlh a dlhová pasca, rozprávali sa o zadĺžení ľudí a otestovali sa z tejto problematiky formou krátkeho testu. Taktiež museli vyriešiť príklady z oblasti jednoduchého a zložené úrokovania a objasnili si pojmy úver, hypotéka a exekúcia.
Na angličtine sa rozširovala slovná zásoba o frázy ako napr. loan, owe, mortgage, broke a tieto termíny si objasňovali diskusiou v anglickom jazyku. Súčasne si vymenili názory na brigády, pravidelné vreckové a šetrenie. Na nemčine sa zase naučili kupovať cestovný lístok v nemecky hovoriacich krajinách. Na slovenčine zase deviataci odhalili problematiku finančnej gramotnosti v slovnej zásobe a frazeológií – riešili sa známe príslovia a porekadlá týkajúce sa peňazí a vyhľadávali sa slová súvisiace s financiami.
Na technike deviataci mali za úlohu odhadnúť približnú cenu materiálu na výrobu vlastného eko-výrobku.
Mgr. Lukáš Macášek, Mgr. Katarína Šimičáková
a vyučujúci II. stupňa