Obdobie fašiangov, to nie je len čas plesov, ale aj tradícií, ktoré sa zachovávajú dodnes i v našom okolí.
Termín „mjasopust“ sa používal na našom území už v 9. storočí. V susednom Česku sa tento termín používa stále. Ide o vyjadrenie konca jedenia mäsa pred pôstom. Na Slovensku hovoríme „fašiangy“, odvodené z nemeckého „Fašang“.
Fašiangy sa začínajú deň po Troch kráľoch (7. 1.) a trvajú až do polnoci pred Popolcovou alebo tzv. „škaredou“ stredou, ktorá je prvým dňom pôstneho obdobia, končiaceho Veľkým piatkom.
Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry a fašiangový sprievod. Na našej škole sa taktiež každoročne koná malý fašiangový sprievod, ktorý majú na starosti žiaci 7. ročníka. Ani tento rok tomu nebolo inak.
V pondelok 21. februára sa žiaci siedmeho ročníka prezliekli do masiek a s krátkym programom sa vydali po našej škole. V našom malom fašiangovom sprievode sa objavili masky ako pekár, ovečka, koza, kôň, strašidlo, čert s anjelom, smrtka či gazda s gazdinou.
Veríme, že fašiangový sprievod aspoň na chvíľku vyčaril všetkým žiakom a zamestnancom našej školy úsmev na tvári. Mgr. Mária Sviteková