S financiami a s rôznymi situáciami, ktoré s nimi súvisia sa stretávame každý deň. Je dôležité, aby sme aj deti stavali do situácií bežného života, v ktorých uplatnia finančné rozhodovanie a tým získajú dobrý základ do života. V našej škole sa rozvíjanie finančnej gramotnosti žiakov stalo už bežnou súčasťou vyučovacieho procesu a vo väčšej miere sa na finančnú gramotnosť zameriavame v rámci celoškolského projektu Týždeň finančnej gramotnosti, ktorý prebehol v týždni od 19. do 23. februára. Počas neho sme zrealizovali množstvo zaujímavých činností.
V 1. A triede sa deti oboznámili pojmom financie, rozprávali sa, ako si šetria a odkiaľ majú peniaze, ak nechodia ešte do práce, spoznali druhy peňazí - mince a bankovky. V skupinách sa zahrali na nakupovanie v obchode. Na záver si vyrobili svoje prasiatkove pokladničky, do ktorých nalepovali mince.
Aj prváci v 1. B sa zahrali na obchod, nakupovali a predávali rôzne potraviny a predmety zo školskej tašky. Pojem finančná gramotnosť si vysvetlili pomocou pútavej prezentácie.
Žiaci v 2. A si prečítali rozprávku O troch grošoch, spoznávali, aké platidlá sa používali v minulosti, komunikovali o rôznych finančných záležitostiach, s ktorými sa môžu v živote stretnúť - klamstvo, podvod, falošná bankovka,... Spoznávali hodnotu bankoviek a mincí. Rozhodovali o tom, či si daný tovar môžu zakúpiť alebo nie, počítali, koľko € im chýba alebo koľko € im treba vydať.
Ich rovesníci z 2. B spoznávali, ako vyzerajú euromince a bankovky. Vyberali a následne nakupovali tovar z ponuky podľa toho, koľko peňazí mali k dispozícii. Riešili úlohy na webovej stránke zlatka.in. Tiež si navrhli vlastnú mincu – vyryli znak, obrázok a hodnotu.
Tretiaci v A triede sa s témou finančnej gramotnosti oboznámili formou kvízov a súťaží, riešili logické úlohy v hre na obchod a bankomat. Na hudobnej výchove si zaspievali pieseň Počítačová.
Deti v 3. B sa porozprávali o hospodárení v domácnosti, vysvetlili si pojmy príjmy a výdavky. Spoznali históriu obchodovania a oboznámili sa vývinom platidiel. Zahrali sa na malých podnikateľov. Každý si vymyslel a vyrobil výrobok, ktorý bude ponúkať. Tiež si navrhli a prezentovali svoju vizitku. Nakoniec si vyskúšali, ako fungoval výmenný obchod - svoje výrobky ponúkali a vymieňali s ostatnými spolužiakmi.
Žiaci v 4. A triede si prečítali rozprávku o Rybárovi a jeho žene a následne diskutovali na tému bohatstvo. Spoznali aj iné spôsoby platby okrem peňazí - platba poštovou poukážkou, ktorú sa naučili vyplniť a tiež sa oboznámili s kreditnou kartou a navrhli si dizajn vlastnej kreditky.
Ich spolužiaci v 4. B triede sa oboznámili s témou obchod a nakupovanie, rozoberali tému kúpa nehnuteľnosti na splátky – úver. Následne sa hrali hru na rodinu.
Deti sa podľa vlastného výberu dali do skupín, kde bola mama, otec, dieťa. Potom si vytiahli náhodne papierik, kde mali napísané povolanie a zárobok v danom zamestnaní, každý aj otec aj mama aj dieťa si vybralo papier, kde malo určený vek.
Deti dostali papier, kde mali v stĺpci príjem a výdaj. Dostali mesačný príjem v hracích papierových peniazoch. Za peniaze si museli zaobstarať bývanie, prirátať všetky výdaje, ktoré súvisia s kúpou nehnuteľnosti a bývania. Mohli si prikúpiť auto, poistenie, veci bežnej potreby, dovolenky, šetrenie, ... Mali si všetko spočítať, aby im vyšla mesačná platba za veci a služby. Zároveň si potom ťahali nečakané situácie: pokuta z banky, výhra, narodenie dieťaťa, kúpa zvieratka, pokazený spotrebič, choroba a strata príjmu, ... Deti mali zistiť, či im na nečakané výdavky zostali peniaze. V závere deti prezentovali svoju rodinu, opísali, kde žijú, čo všetko sa im stalo a ako to zvládli.
Veríme, že deti získali veľa nových vedomostí a skúseností, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť svetu financií.
Kolektív učiteliek 1. stupňa