Pripraviť deti na narábanie s peniazmi patrí medzi základné kľúčové kompetencie. Hoci sa rozvoju finančnej gramotnosti v škole venujeme prierezovo celoročne, zrealizovali sme i pre žiakov II. stupňa Týždeň finančnej gramotnosti plný aktivít, vďaka ktorým sa ľahšie zorientujú v pojmoch súvisiacich s financiami, ktoré vedú k finančnej zodpovednosti, schopnosti kriticky rozmýšľať a pozerať sa na peniaze z rôznych uhlov pohľadu.
Žiaci sa zážitkovou formou učili, čo sú valuty a devízy, čo je úver, úrok, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou, hrubou a čistou mzdou, oboznámili sa so sústavou bánk, s úlohou NBS a komerčných bánk, s niektorými bankovými produktami, pracovali s kurzovými lístkami bánk, zaujala ich história platidiel, bezpečnostné znaky bankoviek, diskutovali o pozitívach a negatívach investovania do kryptomien, plánovali svoj osobný rozpočet – svoje príjmy a výdavky, zaoberali sa témou phisingu v súvislosti s bankovníctvom, témou internetbankingu. Zostavovali si rebríček hodnôt, zamýšľali sa nad potrebou pracovať, nad zodpovedným výberom budúceho povolania. Zaujímavou témou bola oblasť ochrany spotrebiteľa - práva a povinnosti kupujúceho a predávajúceho, reklamácia tovarov a služieb. Diskutovali o výhodách a nevýhodách nakupovania v kamennom obchode a e-shope, spoznali príklady klamlivých a zavádzajúcich obchodných praktík. Starší žiaci sa zabavili i pri poznávaní anglických fráz o peniazoch, ktoré bežne používajú Angličania, Austrálčania a Američania.
V závere týždňa žiaci jednotlivých ročníkov v tímoch riešili aplikačnú úlohu z praxe – mali totiž pripraviť tipy na školské výlety, zároveň pripraviť rozpočet. Naplánovali trasu, časový harmonogram výletu, rozpočítali náklady na dopravu rôznymi druhmi dopravných prostriedkov. Na internete vyhľadávali trasy, miesta, múzeá, výstavy, kultúre programy, atrakcie, ktoré by sa oplatilo navštíviť, rozpočítali náklady na vstupenky.
Piataci sa rozhodli objavovať históriu Slovenska, naplánovali výlet na hrad Devín a Oravský hrad. Odporučili by nám tiež navštíviť Liptov a Lúčanský vodopád v kúpeľnej obci Lúčky.
Šiestaci naplánovali výlet do ZOO Bratislava, Slovenskej národnej galérie a na hrad Devín, ďalším ich tipom bola prehliadka zámku v Bojniciach s návštevou bojnickej ZOO. Odporučili by nám i prehliadku Banskej Štiavnice, miestnej Kalvárie a zaujímavým zážitkom by podľa nich isto bola aj prehliadka štôlne Bartolomej.
Podľa siedmakov by sa oplatilo navštíviť Baňu Cígeľ, ZOO v Bojniciach i Vojenské múzeum v neďalekých Piešťanoch v spojení s Parkom miniatúr v Podolí. Zaujímavá by bola návšteva vyhliadkového vrchu Strážov aj Laser Areny v Bratislave. Ponúkli rozpočet i na dvojdňový výlet do Mýta pod Ďumbierom.
Pre ôsmakov by bolo atraktívne zabaviť sa a oddýchnuť si v Akvaparku Podhájska, v Jump Arene v Bratislave, iní odporúčajú návštevu Tribečského múzea v Topoľčanoch.
Deviataci sa pri plánovaní „vybrali“ najďalej – ponúkli nám výlet do Prahy s ubytovaním, návštevou zaujímavých miest i kultúrnych podujatí. Museli sa popasovať i s kurzovým lístkom a cudzou menou. Ponúkli možnosť cestovania autobusom, vlakom i letecky. Pri rozpočte nezabudli ani na možnosť využitia študentskej zľavy. Ako alternatívu ponúkli výlet do kontaktnej zoo Madonan v Bojničkách s možnosťou opekania a súťaženia na rambo dráhe.
Ako vidíte, zaujímavých tipov žiaci ponúkli neúrekom, teraz už zostáva len vybrať si niektorý z nich, našetriť peniažky a vybrať sa na výlet možno na konci školského roka alebo s rodinou počas blížiacich sa letných prázdnin.
Mgr. Gabriela Zacharová